Router Wi-Fi TP-Link Archer C86 | AC1900 Wireless MU-MIMO Wi-Fi Router
Marca: TP-Link
Categoría: Routers WiFi
SKU:
S/ 191.00
En stock
Router Wi-Fi TP-Link Archer C86 AC1900 (5 GHz: 1300 Mbps / 2.4 GHz: 600 Mbps), 1 WAN Gigabit + 4 LAN Gigabit y 6 antenas fijas de alto rendimiento para conexiones inalámbricas y cableadas estables. PN: Archer C86
Router Wi-Fi TP-Link Archer C86 | AC1900 Wireless MU-MIMO Wi-Fi Router Router Wi-Fi TP-Link Archer C86 AC1900 (5 GHz: 1300 Mbps / 2.4 GHz: 600 Mbps), 1 WAN Gigabit + 4 LAN Gigabit y 6 antenas fijas de alto rendimiento para conexiones inalámbricas y cableadas estables Características principales Wi-Fi 802.11ac Wave2 : 1300 Mbps en la banda de 5 GHz y 600 Mbps en la banda de 2.4 GHz Tecnología MIMO 3x3 : transmisión y recepción de datos en tres flujos para una sincronización perfecta con sus clien...
Especificaciones Técnicas
| MARCA | TP-Link |
|---|---|
| PART NUMBER | Archer C86 |
| MODELO / SERIE | AC1900 Wireless MU-MIMO Wi-Fi Router |
| TIPO DE PRODUCTO | Router Wi-Fi |
| WIRELESS - ESTANDARES Y PROTOCOLOS | Wi-Fi 5 IEEE 802.11ac/n/a 5 GHz IEEE 802.11n/b/g 2.4 GHz |
| WIRELESS - VELOCIDAD WI-FI | AC1900 5 GHz: 1300 Mbps (802.11ac) 2.4 GHz: 600 Mbps (802.11n) |
| WIRELESS - COBERTURA WI-FI | 3 Bedroom Houses 6x Fixed High-Performance Antennas Multiple antennas form a signal-boosting array to cover more directions and large areas Beamforming Concentrates wireless signal strength towards clients to expand WiFi range |
| WIRELESS - CAPACIDAD WI-FI | Medium Dual-Band Allocate devices to different bands for optimal performance 3x3 MU-MIMO Simultaneously communicates with multiple MU-MIMO clients Airtime Fairness Improves network efficiency by limiting excessive occupation |
| WIRELESS - MODOS DE TRABAJO | Router Mode Access Point Mode |
| SEGURIDAD - SEGURIDAD DE RED | SPI Firewall Access Control IP & MAC Binding Application Layer Gateway |
| SEGURIDAD - GUEST NETWORK | 1x 5 GHz Guest Network 1x 2.4 GHz Guest Network |
| SEGURIDAD - CIFRADO WI-FI | WPA WPA2 WPA3 WPA/WPA2-Enterprise (802.1x) |
| HARDWARE - PUERTOS ETHERNET | 1x Gigabit WAN Port 4x Gigabit LAN Ports |
| HARDWARE - BOTONES | WPS/Wi-Fi Button Power On/Off Button Reset Button |
| HARDWARE - ALIMENTACION | US Version 12 V ⎓ 1.5 A EU Version 12 V ⎓ 1 A |
| SOFTWARE - PROTOCOLS | IPv4 IPv6 |
| SOFTWARE - EASYMESH | Mesh networking creates smooth, fast, stable roaming. Archer C86 can build an EasyMesh network with devices that use EasyMesh technology. It also works with other TP-Link products to create a OneMesh network. Eliminate Wi-Fi dead zones, expand your network, and fill your entire home with high-speed Wi-Fi. Learn More |
| SOFTWARE - PARENTAL CONTROLS | URL Filtering Time Controls |
| SOFTWARE - WAN TYPES | Dynamic IP Static IP PPPoE PPTP L2TP |
| SOFTWARE - QUALITY OF SERVICE | QoS by Device |
| SOFTWARE - CLOUD SERVICE | OTA Firmware Upgrade TP-Link ID DDNS |
| SOFTWARE - NAT FORWARDING | Port Forwarding Port Triggering DMZ UPnP |
| SOFTWARE - IPTV | IGMP Proxy IGMP Snooping Bridge Tag VLAN |
| SOFTWARE - DHCP | Address Reservation DHCP Client List Server |
| SOFTWARE - DDNS | TP-Link NO-IP DynDNS |
| SOFTWARE - MANAGEMENT FEATURES | Tether App Webpage Check Web Emulator |
| OTHER - SYSTEM REQUIREMENTS | Internet Explorer 11+, Firefox 12.0+, Chrome 20.0+, Safari 4.0+, or other JavaScript-enabled browser Cable or DSL Modem (if needed) Subscription with an internet service provider (for internet access) |
| OTHER - CERTIFICACIONES | FCC, CE, RoHS |
| OTHER - AMBIENTE | Operating Temperature: 0 °C~40 °C (32 °F ~104 °F) Storage Temperature: -40 °C~70 °C (-40 °F ~158 °F) Operating Humidity: 10%~90% non-condensing Storage Humidity: 5%~90% non-condensing |
| TEST DATA - WIFI TRANSMISSION POWER | CE: <20dBm(2.4 GHz) <23dBm(5.15 GHz~5.25 GHz) FCC: <30dBm(2.4 GHz & 5 GHz) |
| TEST DATA - WIFI RECEPTION SENSITIVITY | 5 GHz: 11a 6Mbps:-98dBm, 11a 54Mbps:-78dBm 11ac VHT20_MCS0:-98dBm, 11ac VHT20_MCS8:-72dBm 11ac VHT40_MCS0:-92dBm, 11ac VHT40_MCS9:-68dBm 11ac VHT80_MCS0:-89dBm, 11ac VHT80_MCS9:-64dBm 2.4 GHz: 11g 6Mbps:-97dBm, 11a 54Mbps:-77dBm 11n VHT20_MCS0:-97dBm, 11n VHT20_MCS8:-72dBm 11n VHT40_MCS0:-92dBm, 11n VHT40_MCS9:-67dBm |
| PHYSICAL - DIMENSIONS (WXDXH) | 9.1 x 5.1 x 1.5 in (229.9 x 144.2 x 37.2 mm) |