Router Wi-Fi TP-Link AX80-PCL | Router Wi-Fi 6 con Puertos 2.5G AX6000
Marca: TP-Link
Categoría: Routers WiFi
SKU:
S/ 705.00
En stock
Router Wi-Fi TP-Link AX80-PCL AX6000 con puerto 2.5G, 3 puertos LAN Gigabit y 8 antenas fijas de alto rendimiento. PN: AX80-PCL
Router Wi-Fi TP-Link AX80-PCL | Router Wi-Fi 6 con Puertos 2.5G AX6000 Router Wi-Fi TP-Link AX80-PCL AX6000 con puerto 2.5G, 3 puertos LAN Gigabit y 8 antenas fijas de alto rendimiento Características principales Wi-Fi AX6000 ultrarrápido : Wi-Fi de hasta 6,0 Gbps (4804 Mbps + 1148 Mbps) para una navegación, transmisión y descarga más rápidas, todo al mismo tiempo. 1 Puerto multigigabit de 2,5 G : 1 puerto WAN/LAN de 2,5 Gbps + 1 puerto WAN/LAN de 1 Gbps + 3 puertos LAN Gigabit + 1 puerto USB 3....
Especificaciones Técnicas
| MARCA | TP-Link |
|---|---|
| PART NUMBER | AX80-PCL |
| MODELO / SERIE | Router Wi-Fi 6 con Puertos 2.5G AX6000 |
| TIPO DE PRODUCTO | Router Wi-Fi |
| WIRELESS - ESTANDARES Y PROTOCOLOS | Wi-Fi 6 / IEEE 802.11ax/ac/n/a 5 GHz / IEEE 802.11ax/n/b/g 2.4 GHz |
| WIRELESS - VELOCIDAD WI-FI | AX6000 / 5 GHz: 4804Mbps (802.11ax, HE160) / 2.4 GHz: 1148 Mbps (802.11ax) |
| WIRELESS - COBERTURA WI-FI | 3+ Bedroom Houses / 8x Fixed High-Performance Antennas Multiple antennas form a signal-boosting array to cover more directions and large areas / Beamforming Concentrates wireless signal strength towards clients to expand WiFi range / High-Power FEM Improves transmission power to strengthen signal coverage |
| WIRELESS - CAPACIDAD WI-FI | High / Dual-Band Allocate devices to different bands for optimal performance / OFDMA Simultaneously communicates with multiple Wi-Fi 6 clients / Airtime Fairness Improves network efficiency by limiting excessive occupation / DFS Access an extra band to reduce congestion / 8 Streams Connect your devices to more bandwidth |
| WIRELESS - MODOS DE TRABAJO | / Router Mode / Access Point Mode |
| SEGURIDAD - SEGURIDAD DE RED | SPI Firewall Access Control IP & MAC Binding Application Layer Gateway HomeShield Security Real-Time IoT Protection Malicious Site Blocker Intrusion Prevention System DDoS Attack Prevention Home Network Scanner |
| SEGURIDAD - GUEST NETWORK | / 1x 5 GHz Guest Network / 1x 2.4 GHz Guest Network |
| SEGURIDAD - VPN SERVER | / OpenVPN / PPTP / L2TP |
| SEGURIDAD - VPN CLIENT | / OpenVPN / PPTP / L2TP |
| SEGURIDAD - CIFRADO WI-FI | / WPA3* 6 / WPA2 / WPA / WPA/WPA2-Enterprise (802.1x) |
| HARDWARE - PUERTOS ETHERNET | / 1x 2.5 Gigabit WAN/LAN Port / 1x Gigabit WAN/LAN Port / 3x Gigabit LAN Ports |
| HARDWARE - USB SUPPORT | 1x USB 3.0 Port USB Sharing: / FTP Server / Media Server / Samba Server |
| HARDWARE - BOTONES | / LED On/Off Button / WPS Button / Wi-Fi On/Off Button / Power On/Off Button / Reset Button |
| HARDWARE - ALIMENTACION | / 12 V/3.3 A |
| SOFTWARE - PROTOCOLS | / IPv4 / IPv6 |
| SOFTWARE - ONEMESH™ | OneMesh™ Supported Without replacing your existing devices or buying a whole new WiFi ecosystem, OneMesh™ helps you create a more flexible network that covers your entire home with TP-Link OneMesh™ products. Learn More> All OneMesh Products |
| SOFTWARE - PARENTAL CONTROLS | HomeShield Parental Controls / Custom Profiles / Professional Content Filter Library / Family Time / Bedtime / Off Time / Time Rewards / Family Online Time Ranking / Pause the Internet / Weekly and Monthly Reports |
| SOFTWARE - WAN TYPES | / Dynamic IP / Static IP / PPPoE / PPTP / L2TP |
| SOFTWARE - QUALITY OF SERVICE | QoS by Device |
| SOFTWARE - CLOUD SERVICE | / Auto Firmware Upgrade / OTA Firmware Upgrade / TP-Link ID / DDNS |
| SOFTWARE - NAT FORWARDING | / Port Forwarding / Port Triggering / DMZ / UPnP |
| SOFTWARE - IPTV | / IGMP Proxy / IGMP Snooping / Bridge / Tag VLAN |
| SOFTWARE - DHCP | / Address Reservation / DHCP Client List / Server |
| SOFTWARE - DDNS | / TP-Link / NO-IP / DynDNS |
| SOFTWARE - MANAGEMENT FEATURES | / Tether App / Webpage Check Web Emulator |
| OTHER - NETWORK SERVICES ENABLED BY DEFAULT | Web Server Manage and configure device through web (HTTP/HTTPS) / Port: 80/443 Protocol: TCP DNS DNS / Port: 53 Protocol: TCP & UDP DHCP Server IP address assignment (DHCP) / Port: 67 Protocol: UDP App management Manage and configure device through app / Port: 20001 Protocol: TCP / Port: 30001 Protocol: TCP / Port: 20002 Protocol: UDP |
| OTHER - SYSTEM REQUIREMENTS | Internet Explorer 11+, Firefox 12.0+, Chrome 20.0+, Safari 4.0+, or other JavaScript-enabled browserCable or DSL Modem (if needed)Subscription with an internet service provider (for internet access) |
| OTHER - CERTIFICACIONES | FCC, RoHS |
| OTHER - AMBIENTE | Operating Temperature: 0 °C~40 °C (32 °F ~104 °F)Operating Humidity: 10%~90% non-condensing |
| TEST DATA - WIFI TRANSMISSION POWER | FCC: <24dBm (5.25 GHz~5.35 GHz&5.47GHz~5.73GHz)<30dBm (5.15 GHz~5.25 GHz&5.735 GHz~5.835 GHz)<30dBm (2.4 GHz) |
| TEST DATA - WIFI RECEPTION SENSITIVITY | / 2.4 GHz:11ac VHT20 MCS0: -97dBm, 11ac VHT20 MCS11: -67dBm,11ac VHT40 MCS0: -94dBm, 11ac VHT40 MCS11: -64dBm,11ax HE20 MCS0: -97dBm, 11ax HE20 MCS11: -67dBm,11ax HE40 MCS0: -94dBm, 11ac HE40 MCS11: -64dBm / 5 GHz: 11ac VHT20 MCS0: -96dBm, 11ac VHT20 MCS11: -66dBm, 11ac VHT40 MCS0: -93dBm, 11ac VHT40 MCS11: -63dBm, 11ac VHT80 MCS0: -91dBm, 11ac VHT80 MCS11: -61dBm, 11ac VHT160 MCS0: -86dBm, 11ac VHT160 MCS11: -58dBm, 11ax HE20 MCS0: -96dBm, 11ax HE20 MCS11: -66dBm, 11ax HE40 MCS0: -93dBm, 11ax HE40 MCS11: -63dBm, 11ax HE80 MCS0: -91dBm, 11ax HE80 MCS11: -61dBm, 11ax HE160 MCS0: -86dBm, 11ax HE160 MCS11: -58dBm |
| PHYSICAL - DIMENSIONS (WXDXH) | 10.9 x 7.2 x 2.3 in (277.3 x 183.9 x 57.3 mm) |